0
 

Archiwum - 8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Miss Zombie

Japonia 2013, 85’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Sabu
scenariusz: Sabu
zdjęcia: Daisuke Sôma
montaż: Naoichiro Sagara
muzyka: Keisuke Shibuya
obsada: Ayaka Komatsu, Makoto Togashi, Toru Tezuka, Riku Onishi, Taro Suruga, Tateto Serizawa, Takaya Yamauchi
producent: Yoshiki Kumazawa, Satake Kazumi
język: japoński
barwa: cz.-b.

nagrody i festiwale

International Fantasy Film Award 2014 - Najlepszy film / Best Film; Fantasporto 2014 - Specjalna nagroda jury sekcji Orient Express / Orient Express Section Special Jury Award; Gérardmer Film Festival 2014 - Najlepszy film / Grand Prize

Opis filmu

"Miss Zombie" – to mógłby być tytuł kolejnej kuriozalnej komedii o żywych trupach. Kino japońskie zna ich wiele: "Wild Zero" (1999), "Junk" (2000), "Stacy" (2001), "Battlefield Baseball" (2003), "Tokyo Zombie" (2005), "Zombie Samurai" (2008), "Helldriver" (2010) czy też trylogia "Rape of Zombie: Lust of Dead" (2012-2013). Wszystkie wymienione tytuły łączy zabawa w makabrę, groteska i kicz. Zombie, ta najpopularniejsza ikona światowego kina grozy ostatnich kilku dekad, jest w nich karykaturą żywych trupów z filmów George'a A. Romero. Pustym, wytartym frazesem kina rozrywkowego. "Miss Zombie" w reżyserii Sabu jest jednak inny. Niewiele w nim konwencjonalnego horroru, a figura zombie staje się pojemną metaforą, w którą wpisany jest niezwykły, przejmujący dramat obcości i utraconej tożsamości.

Świat przyszłości. Pandemia wirusa przemieniającego ludzi w zombie zostaje opanowana. Żywe trupy, zwłaszcza te o niskim stopniu przemiany, stają się częścią społeczeństwa. Zamykane w klatkach niczym dzikie, egzotyczne zwierzęta, sprzedawane na "czarnym rynku", wykorzystywane do prac domowych nie stanowią już zagrożenia, są oswojone, ale jednak nieakceptowane, gorsze, obce. Tak jak Sara, pół kobieta, pół zombie. Przypominająca marionetkę, zaprogramowany automat, usługuje w domu doktora Teramato i w milczeniu znosi przemoc ludzi. Jest intruzem, który budzi lęk, ale też odmieńcem, wzbudzającym fascynację. Ani nie człowiek, ani też nie w pełni zombie. Obcy po prostu. Stanowi także zwierciadło, w którym odbija się ludzka nietolerancja, ksenofobia, wrogość a często zwykła nikczemność. Ale obcość Sary to również wewnętrzna samotność, autoalienacja jako efekt niemożności samookreślenia, zdefiniowania własnej tożsamości. Kim jestem? To najważniejsze pytanie w filmie Sabu. Pytanie, która skłania do poruszenia kwestii ogólniejszej, uniwersalnej: co czyni człowieka człowiekiem, co znaczy być człowiekiem?

Kino grozy rzadko ma odwagę stawiać tak ważkie pytania. Ale "Miss Zombie", czarno-biały, kameralny obraz, o urzekającej, impresjonistycznej warstwie wizualnej, oszczędnej ilustracji muzycznej, z niemą rolą Ayaki Komatsu, jest dziełem wykraczającym poza sztywne ramy konwencji horroru. A tam, gdzie kino przekracza narzucone sobie granice, tam jest sztuka.

Krzysztof Gonerski

Sabu

Urodzony w 1964 roku jako Hiroyuki Tanaka. Scenarzysta, reżyser-samouk i okazjonalnie aktor (m.in. "Ichi-zabójca"). Uznanie przyniosły mu nagradzane na międzynarodowych festiwalach żywiołowe komedie akcji o yakuzie i umiejętność łączenia absurdalnego humoru z melancholią (m.in. nagroda FIPRESCI na Berlinale 2000 za "Monday", NETPAC na Berlinale 2003 dla "Blessing Bell", Nagroda Jury na Fantasta Film Festiwal dla "Driver").

Wybrana filmografia:

1996 D.A.N.G.A.N Runner / Dangan ranna
1997 Posutoman burusu / Postman Blues
1998 Anrakkī monkī / Unlucky Monkey
2000 Monday
2002 Drive
2003 Kōfuku no kane / Blessing Bell
2003 Hard Luck Hero
2005 Hōrudo appu daun / Hold Up Down
2011 Usagi doroppu / Bunny Drop
2013 Miss Zombie

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu