Archiwum - 10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Przedsmaki 2014

36

Tajlandia 2012, 68’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Nawapol Thamrongrattanarit
zdjęcia: Pairach Khumwan
montaż: Chonlasit Upanigkit
muzyka: Wuttipong Leetrakul, Yellow Fang
obsada: Koramit Vajrasthira, Wanlop Rungkumjad, Nottapon Boonprakob, Siriporn Kongma, Sirima Aksornsawang
język: tajski
barwa: kolor

nagrody i festiwale

Busan IFF 2012 - Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Award, Najlepszy debiut / Best Debut; Cinemanila IFF 2012 - Najlepsza reżyseria / Best Director, Nagroda Lino Brocka (nominacja) / Lino Brock Award (nomination); Rotterdam IFF 2013 - Złoty Tygrys (nominacja) / Gold Tiger (nomination)

Opis filmu

Debiutancki film Thamrongrattanarita składa się z 36 ujęć, tylu, ile klatek ma analogowa taśma fotograficzna. Prosta historia o miłości, rozstaniu, nostalgii, tocząca się w czasach technologii cyfrowej.
Chłopak i dziewczyna, wspólna historia zapisana w obrazach, które znikają z dysku. Co dzieje się z pamięcią, z przeżywaniem relacji tu i teraz, w czasach, gdy o znaczeniu chwili decyduje to, czy zostanie sfotografowana telefonem? Wszystko jest zapisywane i archiwizowane, ale trudno mówić o "uwiecznianiu", gdy nośnik jest nietrwały, a wśród tysięcy plików trudno odszukać te wartościowe.

Tajski reżyser jest jednym z niewielu filmowców, którzy potrafią wnikliwie analizować współczesny mentalny świat młodych ludzi, funkcjonujących w rzeczywistości pół-cyfrowej, pół-realnej. Robi to nie uciekając się do efektów specjalnych, spektakularnych wizualizacji, ale z maestrią przekładając nowy rodzaj percepcji na język kina.
Ucięte kadry, specyficzny, skojarzeniowy montaż, a przy tym minimalistyczna, poetycka aura jego filmów tworzą nowatorską i intrygującą jakość. Docenił ją Béla Tarr, który jako juror na festiwalu w Pusan przyznał młodemu twórcy nagrodę za "wynalezienie własnego filmowego języka".

Jagoda Murczyńska

Nawapol Thamrongrattanarit

Urodzony w 1984 roku, studiował filologię chińską na Chulalongkorn University w Bangkoku. Krytyk filmowy, scenarzysta, współzałożyciej Third Class Citizen, tajskiej grupy zrzeszającej aktywistów filmowych. Brał udział w Berlinale Talent Campus, a w 2013 w Bienalle College w Wenecji, z projektem filmu opartego na 141 wpisach na Twitterze.

Filmografia:

2006 Bangkok Tanks
2007 Penguin
2008 Sing Dee Dee
2010 Cherie Is Korean-Thai
2012 36
2013 Mary is Happy, Mary is Happy

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal