Archiwum - 10. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Przedsmaki 2014

Ilo Ilo

Singapur 2013, 99’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Anthony Chen
scenariusz: Anthony Chen
zdjęcia: Benoit Soler
montaż: Hoping Chen, Joanne Cheong
obsada: Koh Jia Ler, Angeli Bayani, Tian Wen Chen, Yeo Yann Yann
język: mandaryński, tagalski, angielski
barwa: kolor

nagrody i festiwale

Cannes IFF 2013 - Złota Kamera dla najlepszego debiutu / Golden Camera (Best Debut); kandydat Singapuru do 86. Nagród Amerykańskiej Akademii / Singaporean candidate for the 86th American Academy Awards

Opis filmu

Chiński tytuł filmu Anthony'ego Chena oznacza: "mamy i taty nie ma w domu", jego międzynarodowy odpowiednik nawiązuje do nazwy filipińskiego miasta Ilo Ilo, z którego w latach 80. przyjechała do Singapuru Teresita Sajonia, pierwowzór postaci granej przez Angeli Bayani, aktorkę i muzę Lava Diaza i Adolfo Alixa Jr. Zatrudniona przez rodzinę Chena, Teresita zajmowała się domem i wychowywała dzieci do momentu, w którym pierwszy poważny azjatycki kryzys finansowy pogrążył wiele singapurskich rodzin z klasy średniej. Sajonia została wtedy zwolniona z pracy.

Historię prostej filipińskiej służącej reżyser pokazuje za pomocą znaczących wizualnych metafor. Opierając scenariusz na własnych wspomnieniach, opowiada o stopniowej aklimatyzacji kobiety, która przejęła w jego domu funkcję rodziców.
O zmianie, dokonującej się we wzajemnych stosunkach podwładnych i pracodawców, dzieci i dorosłych, obcych i swoich w obliczu emocjonalnych i finansowych problemów. A przede wszystkim o przyjaźni i dramacie rozstania.

Agnieszka Szeffel

Anthony Chen

Urodzony w 1984 roku w Singapurze. Absolwent School of Film and Media Studies (Singapur) i National Film and Television School (Wielka Brytania) oraz Berlinale Talent Campus i Golden Horse Film Academy. Jego krótkie metraże były pokazywane na międzynarodowych festiwalach: "Ah Ma" zdobył specjalne wyróżnienie w krótkometrażowym konkursie MFF w Cannes (2007). "Ilo Ilo", jego pełnometrażowy debiut, otrzymał Złotą Kamerę w Cannes (2013).

Filmografia:

2004 G-23
2007 Ah Ma / Grandma
2008 Haze
2009 Hotel 66
2010 Distance
2012 Karung Guni
2013 Ilo Ilo/ Ba ma bu zai jia

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal