0
 

Archiwum - 7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Lekcja zła

Lesson of the Evil / Aku no kyôten
Japonia 2012, 129’
napisy: polskie i angielskie
reżyseria: Takashi Miike
scenariusz: Takashi Miike
zdjęcia: Nobuyasu Kita
montaż: Kenji Yamashita
muzyka: Kôji Endô
obsada: Hideaki Itô, Fumi Nikaidô, Kento Hayashi, Shôta Sometani,Kôdai Asaka, Erina Mizuno, Takayuki Yamada
język: japoński
barwa: kolor

Opis filmu

Takashi Miike, najbardziej kultowy z kultowych japońskich reżyserów nie przestaje zaskakiwać. "Lekcja zła" jest tego najlepszym dowodem.
Ta wybuchowa mieszanka gatunkowa sprawnie łącząca w zgrabną całość thriller, horror, film młodzieżowy, szkolny romans  wydaje się  być makabryczną krytyką japońskiego systemu edukacji, ewentualnie niezbyt odkrywczą opowieścią o dwoistości ludzkiej natury i o tym, że najciemniej jest zawsze pod latarnią. W istocie obraz Miike to przewrotna, postmodernistyczna gra z oczekiwaniami widza i fabularnymi schematami.

"Lekcja zła" to podszyty ironią i inteligentną zgrywą pastisz amerykańskich slasherów ze świadomą hiperbolizacją przemocy, a także pastisz filmów o szkolnej młodzieży zakochanej w swych nauczycielach. To sprytnie zastawiona pułapka na widza, drwina z każdego, kto chciałby potraktować tę historię na serio. Bo to Takashi Miike – facet, po którym można spodziewać się wszystkiego.

Krzysztof Gonerski

Takashi Miike

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i kultowych reżyserów japońskich. Urodzony w prowincji Osaka w 1960 roku, ulubieniec międzynarodowych festiwali od Wenecji po Tokio. Mistrz pastiszu, filmowego postmodernizmu i twórca, dla którego nie istnieją tematy tabu. Mimo iż jego filmografia zbliża się do setki, Miike nie zwalnia tempa pracy: na premierę czekają kolejne filmy.

Wybrana filmografia:

1999 Gra wstępna / Odishon / Audition
2001 Ichi-zabójca / Koroshiya / Ichi the Killer
2007 Sukiyaki Western Django
2010 13 zabójców / Jusan-nin no shikaku / 13 Assassins 
2011 Ichimei / Hara-Kiri: Death of a Samurai
2013 Słomiana tarcza / Wara no tate / Shield of Straw

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu