Archiwum - 12. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
"Przerywane tłumaczenie"
Shireen Seno w swoim drugim filmie spogląda na świat oczami ośmioletniej Yael, całkowicie podporządkowując formę filmową perspektywie dziecka. Fragmentaryczny montaż odzwierciedla to, jak bohaterka intuicyjnie wybiera skrawki rzeczywistości, które pobudzają jej wyobraźnię. W rezultacie na pierwszy plan wysuwa się miniaturowa kuchenka, taśma magnetofonowa lub magiczny długopis, a w tle majaczy świat dorosłych.
Wspomniane tło jest powiązane z konkretnymi wydarzeniami i zjawiskami społecznymi, które kojarzą rzeczywistość filmową z Manilą końca lat 80. Matce bohaterki doskwiera tęsknota za mężem trudniącym się pracą zarobkową w Arabii Saudyjskiej. Gdzieś przemyka wiadomość o kondycji politycznej Filipin po obaleniu dyktatury Ferdinanda Marcosa. Seno celowo nie rozbudowuje tych wątków. Akcję przeważnie zamyka w czterech ścianach skromnego domostwa, gdzie Yael wykonuje swoje codzienne rytuały, zaburzane przez sporadyczne wizyty krewnych i zdawkowe sprzeczki z matką. Gdy dziewczynka wychodzi na ulice Manili, reżyserka rezygnuje z ukazywania miejskiego zgiełku. W zamian przygląda się wystawom sklepowym i rozbieganemu spojrzeniu bohaterki, które szuka jednego określonego przedmiotu.
Właśnie w tej drobiazgowości tkwi urok "Przerywanego tłumaczenia”. Reżyserka pieczołowicie oddaje to, jak bodźce wizualne i dźwiękowe wpływają na postrzeganie rzeczywistości przez dziecko. Jej film działa niemalże podprogowo, zacierając granice pomiędzy intuicją bohaterki, a pozafilmowym doświadczeniem, które przynosi ze sobą publiczność. Nieraz wydaje się, że Yael rozumie świat dorosłych, ale czy to faktycznie wynika z jej punktu widzenia, czy z pracy, jaką wykonał widz interpretując fabułę? Shireen Seno w swojej filmowej zagadce przekonuje, że czasem zamiast skupiać się na znaczeniach warto po prostu poddać się tajemnicy.
Marcin Zwolan