Media

Konferencja prasowa 11. Pięciu Smaków i Radio Azja

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową 11. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (15-22 listopada) oraz 1. Festiwalu Radio Azja (17-21 grudnia).

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie szczegółowy program obydwu festiwali oraz sylwetki tegorocznych gości: twórców z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy przyjadą do Warszawy w wyjątkowo licznym gronie. 

W konferencji wezmą udział: 

  • Jagoda Murczyńska - współorganizatorka, selekcjonerka festiwalu oraz redaktorka książki nagrodzonej przez PISF - "Cicha eksplozja. Nowe Kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej".
  • Anna Mamińska - kuratorka i organizatorka 1. Festiwalu Radio Azja
  • Jakub Królikowski - pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Pięciu Smaków 

23 października poniedziałek
Kino Muranów, Warszawa
godz. 10:30 

 

Pokaz prasowy

Po konferencji zapraszamy na pokaz prasowy bhutańskiego kryminału noir "Miód dla dakini" w reżyserii Dechen Roder. Tytuł miał europejską premierę na tegorocznym Berlinale, w ramach Pięciu Smaków prezentowany będzie w konkursie Nowe Kino Azji oraz w sekcji poświęconej współczesnej kinematografii Bhutanu. Reżyserka będzie honorowym gościem festiwalu. 

Miód dla dakini / Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2017 132'

Film młodej bhutańskiej reżyserki to oryginalne połączenie kryminału noir z poetyką buddyjskich przypowieści i realistycznym portretem współczesnego Bhutanu. Roden wykorzystuje w scenariuszu motywy z opowieści o dakiniach, oświeconych kobietach i żeńskich buddach, personifikacjach żeńskiej energii seksualnej, które dbają o przekazywanie mądrości i praktyk przeszłych pokoleń, spotykając się często z oskarżeniami o wykorzystywanie czarnej magii i uwodzicielskie podstępy. Drugoplanowym bohaterem historii jest także urzekająca górska przyroda, towarzysząca dwójce bohaterów w poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie nawzajem. Tłem dla fabuły stają się społeczne i polityczne realia kraju, który dynamicznie się rozwija, próbując jednocześnie ocalić to, co najważniejsze dla kulturowej tożsamośc. 

Premiera kinowa: 9 luty 2018
Dystrybutor: Pięć Smaków Kino Azji

Więcej o filmie 
Więcej o Radio Azja 
Akredytacje medialne
Materiały prasowe 

Kontakt

Anna Rundsztuk
anna.rundsztuk@piecsmakow.pl
+48 601 450 005 

 

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal