Program 10. Pięciu Smaków

SEKCJE

Na program 10. edycji festiwalu składają się następujące sekcje:

  • Nowe Kino Azji - sekcja konkursowa, kilkanaście najlepszych filmów niezależnych, młodych twórców z Dalekiego Wschodu. Spośród nich zwycięzcę festiwalu wybierze People's Jury - jedenastoosobowa grupa pasjonatów azjatyckiego kina.
  • Kino Korei Północnej - wybór filmów z najbardziej zamkniętego państwa świata,
  • Portret: Sion Sono - przegląd dzieł jednego z najoryginalniejszych współcześnie tworzących w Japonii reżyserów,
  • Fukushima, 5 lat później - filmy poruszające temat traumy po katastrofie nuklearnej i tsunami w Japonii w 2011 roku,
  • Wojownicy i kino grozy - przegląd najciekawszych nowych gatunkowych filmów azjatyckich: sztuki walk, horrory, thilllery,
  • Azjatycka klasyka - odrestaurowane dzieła niepokazywane wcześniej w Polsce na dużym ekranie,
  • Pokazy specjalne - pokazy wybranych filmów mistrzów kina Azji.
KALENDARZ PROJEKCJI
LISTA FILMÓW


Otwarcie i zamknięcie festiwalu

Premiera najnowszego filmu Miwy Nishikawy "Długie przeprosiny" (The Long Excuse, Japonia 2016) rozpocznie 10. edycję festiwalu.

Azjatycki maraton zakończy brawurowe dzieło Johnniego To "Trójka" (Three, Hongkong 2016).

Program Pięciu Smaków to tradycyjnie połączenie najlepszego kina autorskiego z elektryzującymi filmami gatunkowymi. Różnorodność tę widać w dziełach, które zostaną pokazane na początek i zwieńczenie tegorocznego festiwalu. Ich twórcy są już doskonale znani pięciosmakowej publiczności: Miwa Nishikawa była gościem 9. edycji i zaprezentowała dwa filmy ("Panie doktorze" i "Marzenia na sprzedaż"), a Johnnie To, mistrz hongkońskiego kina akcji, był bohaterem retrospektywy na 7. Pięciu Smakach.

Konwent festiwali azjatyckich

Sieć Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE) to nowa inicjatywa Pięciu Smaków, która poszerza zakres dotychczasowych działań festiwalu o wydarzenia branżowe. NAFFE to przestrzeń wymiany doświadczeń i stałej współpracy między europejskimi wydarzeniami filmowymi, których program skupia się na kinie azjatyckim.

Między 17 a 20 listopada w Warszawie odbędzie się pierwszy konwent festiwali azjatyckich, podczas którego spotkają się przedstawiciel NAFFE. Jego program obejmuje także spotkania o charakterze otwartym, które dają wgląd w praktyczne aspekty organizacji festiwali kina azjatyckiego w Europie oraz strategie finansowania tego typu przedsięwzięć. Spotkania te będą rzadką okazją, aby w krótkim czasie poznać od kuchni funkcjonowanie wydarzeń filmowych m.in. we Francji, Holandii, Polsce i Włoszech oraz porozmawiać z ich organizatorami o specyfice tej pracy.

Więcej informacji

Zapisy, dodatkowe informacje: network@piecsmakow.pl

Spotkania prowadzone są w języku angielskim.

Replika we Wrocławiu

Wrocławska replika festiwalu odbędzie się dniach 18-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty.

Program repliki

Azjatycka Noc Grozy

Azjatycka Noc Grozy, jedno z ulubionych wydarzeń pięciosmakowej publiczności, odbędzie się w ramach Halloween, w sobotę 29 października w Kinie Muranów. 

Program:

Kup bilet 
 
Korponoc: Granice wytrzymałości

Filmowa noc dla ludzi pracy odbędzie się 19 listopada w Kinie Muranów. 

Program:

Kup bilet

RADIO AZJA

Radio Azja to cykl koncertów towarzyszących Festiwalowi Filmowemu Pięć Smaków, prezentujących nową scenę z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Koncerty na jesieni 2016:

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal