Archiwum - 3. Festiwal "Kino w Pięciu Smakach"
Spotkania i prelekcje
"Birma VJ"
Stowarzyszenie Solidarność Polsko - Birmańska
Kino.LAB
25 października
Po projekcji dokumentu "Birma VJ" reż. Anders Østergaard, poświęconego Szafranowej Rewolucji 2007 roku w Rangunie. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Birmańska, które powstało w Warszawie z inicjatywy Birmańczyków związanych z Polską, osób zainteresowanych problemami Birmy oraz organizacji o podobnym charakterze działających w krajach Europy Zachodniej, szczególnie holenderskiej BCN (Burma Centrum Nederlands). Celem stowarzyszenia jest propagowanie rzetelnych informacji o obecnej sytuacji politycznej w Birmie, praca na rzecz demokracji i przestrzegania praw człowieka, wspieranie kierunku polityki Unii Europejskiej w stosunku do tego kraju, popularyzowanie wiedzy o jego kulturze.
Gośćmi spotkania byli: Grzegorz Stern, niezależny dziennikarz, piszący o Azji m.in. dla "Gazety Wyborczej","Polityki", "Newsweeka", współpracujący ze stowarzyszeniem "Solidarność Polsko-Birmańska" oraz pochodzący z Rangunu Birmańczyk - U Than Htike, architekt, honorowy członek stowarzyszenia, doradca organizacji NCUB (National Council of the Union of Burma) w Tajlandii, walczącej o przywrócenie demokracji i zachowanie praw człowieka w Birmie.
Spotkanie z Piotrem Kletowskim
Kino Muranów
24 października
Przed projekcją filmu "Sawasdee Bangkok" odbył się krótki wykład dotyczący kinia azjatyckiego. Prelegent jest filmoznawcą, pracownikiem Katedry Japonistyki i Sinologii UJ, był redaktorem naczelnym działu filmowego kwartalnika "Ha!art", autorem m.in. monografii Takeshiego Kitano "Śmierć jest moim zwycięstwem. Kino Takeshiego „Beata” Kitano" (2000), książek "Sfilmować duszę. Mała historia kina japońskiego" (2006) oraz "Kino Dalekiego Wschodu" (2009), redaktorem zbioru "Nowe nawigacje II. Azja - Cyberpunk - Kino niezależne" (2003).
Spotkanie z Tomaszem Raczkiem
Kino Muranów
25 października
Przed prelekcją zestawu krótkometrażówek z kręgu kina gejowskiego w reżyserii niezależnego artysty z Tajlandii Thunski Pansittivorakula można było posłuchać zapowiedzi Tomasza Raczka, popularnego krytyka filmowego, publicystę, wydawcę, autora ośmiu książek, napisanych wspólnie z legendą polskiej krytyki filmowej, partnerem telewizyjnych rozmów Zygmuntem Kałużyńskim m.in. słynnego "Alfabetu na cztery ręce", twórca programów telewizyjnych (m.in. "Warianty", "Perły z lamusa") i radiowych, poświęconych kinu.
Spotkanie z Rafalala
Kino Muranów
23 października
Na projekcję filmu "The Adventure of Iron Pussy" reż. Michael Shaowanasai, Apichatpong Weerasethakul, szalonej transwestyckiej komedii muzycznej z Tajlandii zaprosiliśmy Rafalala, znanego warszawskiego transwestytę, poetkę z penisem, showmenkę, aktorkę, reżyserkę, założycielkę własnego teatru, wystąpiła gościnnie w głośnym spaktaklu Rafalala-Show w warszawskim Teatrze Polonia.
Spotkanie z twórcami filmu Moja Krew
Kino Muranów
25 października
Był to uroczysty pokaz filmu "Moja krew" reż. Marcin Wrona oraz okazja do spotkania się z jego twórcami. Ten film to pełnometrażowy debiut reżysera. W "Mojej krwi" zderzają się dwa światy i dwie kultury: śmiertelnie chorego boksera Igora (Eryk Lubos) i młodej Wietnamki Yen Ha (debiutująca Luu De Ly). Akcja filmu rozgrywa się między innymi w scenerii Stadionu X-lecia, z udziałem Wietnamczyków. Jest to pierwszy tak wyraźny motyw w polskiej kinematografii, mówiący o obecności Azji w Polsce. Film został pokazany z wietnamskimi napisami.
Pokaz filmu Hanoi - Warszawa
Kino Muranów
27 października
Zakończenie festiwalu uświetnił premierowy pokaz krótkometrażowego filmu "Hanoi – Warszawa" reż. Katarzyna Klimkiewicz, wyprodukowanego przez Telewizję Kino Polska, którego scenariusz wygrał konkurs Młode Kadry w 2008 roku. To pierwszy polski film zrealizowany prawie w całości w języku wietnamskim, zagrało w nim kilkunastu debiutujących na ekranie Wietnamczyków, mieszkających w Polsce. Po projekcji obdyło się spotkanie z twórcami filmu.