Festiwal

People's Jury na 10. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

Podczas 10. edycji Pięciu Smaków konkursowa sekcja "Nowe Kino Azji" już po raz piąty będzie oceniana przez People's Jury. Idea projektu jest prosta: jedenastu pasjonatów kina spotka się podczas festiwalu w Warszawie, by wspólnie oglądać konkursowe filmy i spośród nich wyłonić zwycięzcę. 

Skład People's Jury 10. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków:

 • Dominika Andrzejewska
 • Dominika Drzastwa
 • Anna Natalia Kmieć
 • Dorota Kolber
 • Katarzyna Kuca
 • Łukasz Mańkowski
 • Michał Łukasz Mielnik
 • Hubert Nowicki
 • Jakub Przybyło
 • Paweł Skrzypczak
 • Michał Wilkołazki
Zadania Jury

Jurorzy będą przygotowywać krótkie recenzje filmowe i relacje z festiwalu, które publikowane będą na stronie Pięciu Smaków oraz stronach wybranych patronów medialnych i partnerów projektu. People's Jury wykracza jednak poza standardowy schemat obejmujący projekcje filmów konkursowych i obrady jurorskie. W tegorocznej edycji rozważania o kinie trans-kulturowym poszerzone zostaną o praktykę, a motywem przewodnim będzie komentarz eksperymentalny, kreatywny i audiowizualny.

Duża część spotkań jurorów poświęcona więc zostanie wideoesejowi - coraz popularniejszej w dobie Internetu formie opowiadania i dyskutowania o kinie. Jurorzy dowiedzą się jakimi czynnikami kierować się przy tworzeniu analiz wizualnych, na co warto zwracać uwagę w doborze materiałów i skąd czerpać inspiracje. Będą mieć także okazję do stworzenia własnych jurorskich komentarzy.

Koszty transportu oraz zakwaterowania jurorów spoza Warszawy pokrywa organizator Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, Fundacja Sztuki Arteria.

Rekrutacja

Do udziału w projekcie co roku zapraszamy przede wszystkim amatorów i pół profesjonalistów - w tym blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych, pasjonatów kultur Azji i każdego, kto ma ochotę zajrzeć w azjatycką kinematografię głębiej niż zwykle, w inny niż zazwyczaj sposób i nauczyć się czegoś nowego.

Rekrutacja w 2016 roku trwała od 1 VII do 6 X, wyniki zostały ogłoszone 12 X.

Zadanie rekrutacyjne polegało na przygotowaniu opisu sceny wybranego filmu azjatyckiego lub opracowaniu komentarza audiowizualnego do jednego z dwóch udostępnionych obrazów krótkometrażowych.

Regulamin People's Jury

Jury Netpac

W tym roku w obradach People's Jury i rozmowach o konkursowych filmach, wezmą udział także jurorzy NETPAC: Wafa Ghermani (Francja), Mara Matta (Włochy), Bina Paul (Indie). Specjaliści i badacze kina azjatyckiego wniosą do dyskusji swoją wiedzę, pomagając w odnalezieniu kontekstu kulturowego prezentowanych obrazów.

Więcej informacji o jury NETPAC

Prowadząca

Opiekę merytoryczną nad People's Jury w tym roku obejmie Bogna M. Konior - znawczyni kina i teorii mediów, kuratorka, artystka. Studiowała w Londynie, Amsterdamie i Hongkongu, gdzie obecnie mieszka i pracuje nad doktoratem na temat mariażu post-kolonialnych i post-humanistycznych teorii mediów. Jest dyrektorką Institute for Critical Animal Studies Asia i New Materialism Society w Hongkongu. Jako kuratorka organizowała niezależne przeglądy filmowe w Amsterdamie m.in pierwszy holenderski festiwal wideo-poezji ReVersed. Zarówno jej eseje na temat polityki kina, jak i poezja były publikowane na łamach międzynarodowych magazynów. Jej performance art i instalacje gościły w Hongkongu, Kanadzie i Australii.

Wprowadzenie Bogny Konior do pracy People's Jury 2016

 
Kontakt

Kontakt oraz dodatkowe informacje: jury@piecsmakow.pl

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal