Festiwal

People's Jury 2017

Obrady People's Jury 2016

Zakończyła się rekrutacja na do głównego Jury festiwalu. 11 pasjonatów wybierze zwycięski film Grand Prix Pięciu Smaków, którego twórcy otrzymają ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodę pieniężną w wysokości 3500 EUR. 

Jury będzie obradować w składzie: 

 • Jowita Agnieszka Czubek
 • Agata Herbich
 • Maja Jankowska
 • Julia Niedziejko
 • Katarzyna Karpińska
 • Patrycja Wysokińska
 • Dominika Drzastwa
 • Marcin Zwolan
 • Szymon Szeszuła
 • Michał Mielnik
 • Paweł Skrzypczak
Zadania jury

Członkowie jury wezmą dodatkowo udział w warsztatach praktycznych, prowadzonych przez aktywnych krytyków filmowych i badaczy kina Azji, co pomoże im poszerzyć wiedzę i umiejętności filmoznawcze oraz redakcyjne - a być może także znaleźć dla siebie ścieżkę kariery w świecie krytyki filmowej.

Jurorzy - wykorzystując formę pisemną i nagrania wideo - będą przygotowywać relacje z festiwalu, publikowane na stronie Pięciu Smaków oraz wybranych patronów medialnych i partnerów projektu. Wezmą też udział w spotkaniach z festiwalowymi gośćmi. Codzienne dyskusje staną się okazją do burzliwej wymiany wiedzy, opinii i inspiracji - a przede wszystkim odkrywania tajemnic azjatyckiego kina.

Szczegóły organizacyjne
 • Koszty transportu oraz zakwaterowania jurorów spoza Warszawy pokryje organizator Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, Fundacja Sztuki Arteria.

 • Codzienne spotkania warsztatowo-redakcyjne będą odbywać się w godzinach 10 - 14.

 • Projekt skierowany jest do amatorów i półprofesjonalistów - w tym blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych, pasjonatów kultur Azji.

 • Do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, bez górnej granicy wieku.

 • W ocenie zgłoszeń Komisja rekrutująca będzie brała pod uwagę przede wszystkim kreatywność w postrzeganiu kina, znajomość kina azjatyckiego, jego zrozumienie, a także walory językowe wypowiedzi.

Przewidziana jest także specjalna pula miejsc dla osób, które brały już udział w pracach People's Jury w zeszłych latach. Przy chęci uczestniczenia w projekcie po raz drugi, prosimy o dołączenie do formularza recenzji filmu obejrzanego podczas wcześniejszych edycji Pięciu Smaków. Mogą to być recenzje powstałe w ramach pracy jurorskiej ale nie te, które były wcześniej publikowane w jakimkolwiek medium. Komisja będzie brała pod uwagę także opinię opiekuna merytorycznego dotyczącą zaangażowania kandydata podczas prac People's Jury we wcześniejszych latach.

Uwaga! Jurorem można być maksymalnie 2 razy!

REGULAMIN

Zapoznaj się z regulaminem People's Jury

Opieka merytoryczna

Nad pracami People's Jury podczas 11. edycji festiwalu czuwać będzie Joanna Ostrowska.

Ur. 1983 r., doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka filmoznawstwa Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi, stypendystka Sokrates-Erasmus na Humboldt Universität zu Berlin, członkini Krytyki Politycznej i Restartu, publikowała m.in. w czasopismach: Krytyka Polityczna, Ha!art, Polityka, Film, Kino, Res Publika Nowa, Teksty Drugie, Czas Kultury, Dwutygodnik.com, Midrasz, Cwiszn; współautorka książek: "Kino Polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej" i "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej", "Auschwitz i Holocaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji", "Kobiety wobec Holocaustu. Historia znacznie później opowiedziana". Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

Kontakt

jury@piecsmakow.pl

NETPAC Jury

Do dyskusji People's Jury dołączą jurorzy NETPAC. Honorowe jury festiwalu. Specjaliści i badacze kina azjatyckiego wniosą swoją wiedzę, pomagając w odnalezieniu kontekstu kulturowego prezentowanych obrazów. Sami przyznają nagrodę honorową dla najlepszego azjatyckiego filmu wydarzenia (NETPAC Award for Best Asian Film). Sieć NETPAC ma przede wszystkim za zadanie wspieranie rozwoju niezależnych kinematografii azjatyckich oraz promocję takich produkcji na arenie międzynarodowej.

kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal