0
 

Kino Azji

23 września 2013

"Wielki mistrz" Wong Kar-waia kandydatem do Oscara

Wielki mistrz

Najnowszy film Wong Kar-waia został hongkongńskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

"Wielki mistrz" (The Grandmaster/Yi dai zong shi) został wybrany przez The Federation of Motion Film Producers of Hong Kong Ltd z finałowej trójki, do której weszły też filmy: "Ip Man: The Final Fight" Hermana Yau oraz "Unbeatable" Dante Lama.

To kolejny film Wong Kar-waia, który otrzymał nominację jako reprezetant Hongkongu w Oscarowym wyścigu – w 2000 roku Hongkong wytypował "Spragnionych miłości", jednak tytuł nie znalazł się na skróconej liście tytułów wybranych przez Akademię.

"Wielki mistrz" obecnie funkcjonuje w kilku wersjach, różniących się długością: 130-minutowej, która znalazła się w dystrybucji w Chinach, Hongkongu, Singapurze i na Tajwanie; 123-minutowej, która prezentowana była podczas tegorocznego Berlinale i funkcjonuje w obiegu festiwalowym; a także w 104-minutowym cięciu, które w USA dystrybuuje The Weinstein Company.
Hongkong nie podał jednak, która wersja filmu została wytypowana jako kandydat do Oscarów.

Tytuł będzie mieć swoją premierę w Polsce podczas 7. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – jego pokazy odbędą się w trakcie edycji warszawskiej (4-11 listopada, Kino Muranów i Kino Luna) oraz wrocławskiej (8-14 listopada, Kino Nowe Horyzonty).

Wielki mistrz, reż. Wong Kar-wai


Wśród innych azjatyckich kandydatów do nieanglojęzycznego Oscara są m.in. "Ilo Ilo" (reż. Anthony Chen, Singapur – który również znalazł się w programie 7. Pięciu Smaków), "Juvenile Offender" (reż. Kang Yi-kwan, Korea Płd.), "The Good Road" (reż. Gyan Correa, Indie), "The Great Passage" (reż. Ishii Yuya, Japonia).


Źródło: Filmbiz.asia, Screendaily.com


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu