0
 

Aktualności festiwalowe

30 listopada 2018

Akademia Radia Azja, czyli praktyczne spotkanie z muzyką azjatycką

Warsztaty z "Mouth and Hand Studio" w 2017

Warsztaty rytualnych tańców i rytmów lankijskich, nauka indyjskiej bhangry, filmowa podróż z Kink Gongiem i rozmowa z japońskim duetem Tenniscoats - oto pozakoncertowa propozycja Festiwalu Radio Azja.

Podczas festiwalowego weekendu zapraszamy do małej sali TR Warszawa, gdzie w sobotę, 8 grudnia, praktyczne warsztaty muzyczne poprowadzi zespół Baliphonics, a energetycznych, indyjskich tańców uczyć będzie formacja RSVP Bhangra. Na niedzielne popołudnie proponujemy rozmowę i wspólne muzykowanie z zespołem Tennisoats oraz projekcję filmu dokumentującego muzyczną wyprawę Laurenta Jeanneau (Kink Gong) w poszukiwaniu ginących dźwięków i tradycji. Wstęp na wszystkie wydarzenia Akademii Radia Azja jest bezpłatny.


8-9 grudnia 2018
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Wstęp wolny

 

Baliphonics - rytualne tańce i rytmy lankijskie

8 grudnia, sobota, g. 14.00-16.00

Praktyczny warsztat poświęcony bębniarskim i tanecznym rytuałom z południa Sri-Lanki. Spotkanie z transowymi obrzędami odpędzenia złych duchów i przywołania przychylnych mocy.

Spotkanie poprowadzą artyści z formacji Baliphonics:

Prasanna oraz Susantha Rupathilaka - tancerze i perkusjonaliści, znawcy lankijskich tradycji bębniarskich, grający zarówno muzykę tradycyjna, jak i współczesną.  Pochodzą z muzycznej rodziny, a ich ojciec i dziadek przekazali im praktyczną wiedzę związaną z rytuałem “bali”, który ma na celu wygnanie demonów. Obaj bracia są członkami Państwowego Zespołu Tanecznego Sri Lanki. Prasanna jest  poważanym nauczycielem gry na tradycyjnych bębnach lankijskich. Domeną Susanthy jest taniec; artysta często występuje z zespołami wykonującymi ludowe tańce lankijskie.

Sumudi Suraweera - perkusista jazzowy, doktor etnomuzykologii  (Uniwersytet w Canterbury w Nowej Zelandii). Jego badania skupiają się na tradycjach bębniarskich Sri Lanki oraz na rytuałach "bali" wykorzystujących muzykę bębnów i ekstatyczny taniec.

Warsztat prowadzony w języku angielskim.

 

RSVP Bhangra - lekcja bhangry

8 grudnia, g. 16.30 - 18.00

Spotkanie dedykowane nauce bhangry - energetycznego, indyjskiego tańca ze stanu Pendżab. Pierwotnie był to rodzaj tańca wykonywanego przez rolników podczas Waisakhi, pendżabskiego święta wiosny. Obecnie bhangra to połączenie muzyki pendżabskiej, indyjskiego popu i elementów zachodniego rocka.  Bhangra charakteryzuje się dużą dynamicznością i porywającą muzyką. Najważniejszym instrumentem wykorzystywanym do grania bhangry jest dhol - duży tradycyjny indyjski bęben o dwóch membranach. Sam taniec jest niezwykle kondycyjny, wymaga dużej skoczności i energicznych wymachów ramionami. Daje wiele radości oraz satysfakcjonujące zmęczenie.

Warsztat prowadzony w języku angielskim.

 

Japońskie muzyczne DIY - spotkanie z zespołem Tenniscoats

9 grudnia, g. 15.00-16.00

Nie ma ich na listach przebojów,  nie grają J-popu, nie mają menadżera, ani strony internetowej. Mają za to na koncie trzy wydane z sukcesem albumy, setki udanych koncertów, kolaboracje z najbardziej znaczącymi postaciami japońskiej sceny alternatywnej i tysiące wiernych fanów, nie tylko w Japonii. Zapraszamy do rozmowy z japońskim duetem, który opowie o swojej osobliwej ścieżce kariery, własnej działalności na rynku wydawniczym i o tym, jak pozostając w niszy, wiodą pełne aktywności życie muzyczne.

 

Projekcja filmu i spotkanie z Laurentem Jeanneau (KINK GONG)

Small Path Music, reż. David A. Harris, Chiny 2013, 56’
9 grudnia, g. 16.30 - 18.00

Small Path Music to dokument zrealizowany w Azji Południowo-Wschodniej, ukazujący Laurenta Jeanneau w jego nieustającym dążeniu do rejestrowania ginącej muzyki grup etnicznych tego rozległego regionu. Nakręcony w ciągu 8 miesięcy film, będący zapisem podróży po północnym Laosie i  prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach, ukazuje świat nieznanych artystów ludowych. Od rytuałów szamańskich po pieśni miłosne, od epickich historii, po lamentacje, mikrofony Laurenta dokumentują wszystkie jego muzyczne odkrycia. Jest to opowieść zarówno o obecnej kondycji twórców tradycyjnych, jak i o tym, jak ich muzyka przemawia do nagrywającego i motywuje go do dalszej pracy. Jaki los spotyka etniczną muzykę tej części świata, Laurent opowiada na podstawie swoich doświadczeń zdobytych podczas trwających niemal dziesięć lat nagrań terenowych realizowanych w Kambodży, Laosie, Wietnamie i Chinach. “Small Path Music” to historia o pełnym fascynacji podejściu Laurenta Jeanneau do muzycznych tradycji Azji oraz o tym, jak ta wyprawa przełożyła się na jego życie osobiste. Podczas podróży poznał swoją żonę, Tanding, z którą założył wytwórnię płytową (Kink Gong), aby wydawać zgromadzone kolekcje unikatowych nagrań terenowych.

 

koncerty radia azja 

 

Partnerzy: TR Warszawa, Pogłos.
Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, cojestgrane24, Going., empik.bilety, Glissando, nowamuzyka.pl, Progrefonik, NN6T, POKA POKA, AMS, Fiszki Polityki.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Śledź nas na Facebooku i Instagramie


kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu