0
 

Kino Azji

27 listopada 2014

Chen Shiang-chyi nagrodzona na 51. Golden Horse za rolę w "Drzwiach"

Chen Shiang-chyi odbiera nagrodę Golden Horse

Tytuł najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej i prstiżową nagrodę na 51. edycji Taipei Golden Horse Film Festival otrzymała Chen Shiang-chyi za rolę w "Drzwiach"  filmie Chienna Hsianga prezentowanym podczas 8. Pięciu Smaków.

Tegorocznym obradom jurorskim przewodniczyła Joan Chen – dwukrotnie wyróżniona aktorską nagrodą Golden Horse za "Red Rose White Rose" (1994) i "The Home Song Stories" (2007). W jury zasiedli także reżyser Stanley Kwan, aktorzy Aaron Kwon i Hwarng Wen-ying, montażysta Chen Po-wen oraz aktor i reżyser Stephen Fung.

Zwyczajowo wybór zwycięzców nagród Golden Horse w kategoriach aktorskich jest długim procesem – w tym roku ostateczną decyzję jury podjęło dopiero w trzeciej turze głosowania.
Poza Chen Shiang-chyi w tym roku nominowane były:
Gwei Lun-mei (za rolę w filmie "Czarny węgiel, kruchy lód" – w polskich kinach od 21. stycznia), Gong Li (za "Coming Home"), Tang Wei (za "Złoty wiek", film zamknięcia 8. Pięciu Smaków), Zhao Wei (za "Dearest").

Golden Horse Awards nazywane są popularnie chińskimi Oscarami, co podkreśla ich prestiżowość. W tym roku do nagród zostało zgłoszonych 364 chińskojęzycznych filmów. Ceremonia wręczenia tegorocznych Golden Horse Awards odbyła się 22 listopada 2014 w Tajpej.

Pełna lista nagród i nominacji


"Drzwi" (Exit, Tajwan 2014) to kinowy debiut Chienna Hsianga, w którym reżyser kreśli
subtelny portret trzech pokoleń kobiet. Centralną postacią jest grana przez Chen Shiang-chyi 45-letnia Ling, która w milczeniu mierzy się z przytłaczającą ją rzeczywistością: samotnością, menopauzą, utratą pracy, obowiązkami wobec chorej teściowej, rozluźnieniem więzi z córką.
W "Drzwiach" komentuje on jednak nie tylko społeczny i kulturowy kontekst, w którym funkcjonują kobiety takie jak Ling, ale również zmiany ekonomiczne, zachodzące w tajwańskim społeczeństwie po zacieśnieniu współpracy gospodarczej między Tajwanem i Chinami.

Wywiad z Chiennem Hsiangiem (Drzwi)

Chen Shiang-chyi w "Drzwiach"Chen Shiang-chyi debiutowała w filmach Edwarda Yanga – "A Brighter Summer Day" (1991) oraz nominowanym do Złotej Palmy "Confucian Confusion" (1994). Zagrała w większości pełnometrażowych filmów Tsai Ming-lianga, w tym postać Shiang-chyi w "Która tam jest godzina?" (2001) i "Kapryśnej chmurze" (2005) oraz rolę matki w "Bezpańskich psach" (2013).
Za rolę Ling w "Drzwiach" została nagrodzona Taipei Film Award w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej podczas 16. edycji Taipei Film Festival (lipiec 2014).

Wywiad z Chen Shiang-chyi (Drzwi)


Film Chienna Hsianga prezentowany był także podczas 8. Pięciu Smaków – w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji. People's Jury Pięciu Smaków przyznało filmowi główną nagrodę 8. edycji, tak uzasadniając swój werdykt:
"Za wrażliwość, z jaką reżyser buduje obrazem niejednoznaczny portret psychologiczny. Za prostą historię, której sensem jest zrozumienie uniwersalnych doświadczeń. Nagrodę Główną 8. Edycji Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków przyznajemy filmowi "Drzwi" w reżyserii Chienna Hsianga."


Pokazy tajwańskich filmów podczas 8. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków wsparło Biuro Gospodarcze i Kulturane Tajpej w Warszawie.
 


Pozostałymi tajwańskimi tytułami w programie 8. edycji były: "Biała śmierć" (Ice Poison) w reżyserii Midiego Z oraz "Zagubiona dusza" (Soul) w reżyserii Chung Mong-honga.kontakt: info@piecsmakow.pl
© Fundacja Sztuki Arteria, realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal • Regulamin serwisu